Love – Gaspara Noé

Niezwykle odważny i wizualnie intrygujący film Gaspara Noe, traktujący o trudnych relacjach współczesnych młodych ludzi, uwikłanych w niepohamowane pożądanie, wyzwolonych seksualnie i poszukujących prawdziwej miłości.

Film Love ociera się o pornografię, sugestywne, realistyczne sceny aktów seksualnych mogą zniechęcić konserwatywnego widza, który nie obcuje na co dzień z tego typu estetyką. Reżyser stara się szokować obrazem, ukazując bohaterów jako młodych, zmysłowych i nieustannie gotowych do kolejnych erotycznych ekscesów. Bohaterowie mylą miłość z pożądaniem, a ich zachowanie jest głęboko niedojrzałe i infantylne. To efekt życia w zinfantylizowanym świecie, pełnym rozbuchanego konsumpcjonizmu i prostych, schematycznych uciech, którymi człowiek odurza się zatracając wszelki zdrowy ogląd rzeczywistości, tego co w niej ważne.

Główny bohater dopiero po przebudzeniu, niczym z transu, pojął istotę miłości i zrozumiał swoje błędy. Jest już niestety za późno na ich naprawę, a świadomość tego, prowadzi go do obłędu. To ostrzeżenie płynące z filmu, który zdaje się być wielkim moralitetem, próbą krytyki liberalnego, pozbawionego norm moralnych społeczeństwa, pogrążającego się w chaotycznym byciu, na skraju przepaści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *